Wiedeńskie muzea

W Wiedniu jest ponad 100 muzeów. Spośród dziesiątek wystaw wybraliśmy dla Was trzy. Zapraszamy i polecamy!

Dali–Freud. Obsesja

Wystawą Dali–Freud. Obsesja Dolny Belweder świętuje ponowne otwarcie barokowego budynku, po długim remoncie. Wystawa odpowiedzieć ma na ciekawe pytanie: co się dzieje, gdy psychoanaliza spotyka się z surrealizmem? Jej bohaterowie, Zygmunt Freud i Salvador Dali, spotkali się tylko raz: jesienią 1938 roku w Londynie.


Spotkanie to odcisnęło swoje piętno w sztuce. Dali, pionier surrealizmu, był gorącym wielbicielem Freuda. Pod wpływem teorii psychoanalizy opracował swój własny, surrealistyczny styl, który uczynił go i jego prace sławnymi na całym świecie. Obok Freuda, do jego muz należeli poeta Federico Garcia Lorca, filmowiec Luis Bunuel oraz histolog i laureat Nagrody Nobla Santiago Ramón y Cajal. W Dolnym Belwederze prezentowanych jest ok. 100 dzieł wielkiego surrealisty, w tym obrazy, rzeźby, listy, dzienniki, fotografie, filmy i książki, które podkreślają wpływ Freuda na twórczość Dalego.

Salvador Dali, Reue. Sphinx im Sand begraben (1931). © Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí / Bildrecht, Wien 2021

Dali–Freud. Eine Obsession
28.1–29.5.2022
Unteres Belvedere & Orangerie
Rennweg 6, 1030 Wien

W dialogu z Edvardem Munchem

W 2022 roku Albertina ponownie przyciągnie zwiedzających wspaniałą wystawą dzieł Muncha. Od 18 lutego ponad 60 dzieł norweskiego malarza, którego sztuka okazała się przełomowa dla kolejnych pokoleń, wejdzie w dialog z siedmioma wielkimi artystami XX wieku. Należą do nich: Georg Baselitz, Andy Warhol, Miriam Cahn, Peter Doig, Marlene Dumas, Tracy Emin i Jasper Johns.

Edvard Munch, Straße in Aagsgaardstrand (1901). Foto: Kunstmuseum Basel, Martin P. Bühler

Wystawiane przez nich prace nawiązują do Muncha, powstały pod jego wpływem lub w wyniku spotkania z nim. Każdy artysta wybrał swoje własne, osobiste podejście do tej sztuki. Na wystawie znajdują się odniesienia do leśnych pejzaży Muncha, jego imponujących portretów, a przede wszystkim głębokich ludzkich emocji.
Edvard Munch (1862–1944), to jeden z najbardziej znanych i wpływowych protagonistów modernizmu.

Im Dialog mit Edvard Munch
18.2.-19.6.2022
Albertina, Albertinaplatz 1

Moja piosenka dla Ciebie
– Marta Eggerth
i Jan Kiepura między dwoma światami

Marta Eggerth i Jan Kiepura to wymarzona para w filmie, operze i operetce – supergwiazdy połowy XX wieku. Ich głosy porywały masy, sprawiały, że ludzie powracali do opery i operetki w czasach, gdy uważano, że żywot tego gatunku muzycznego dobiega końca.
Po anszlusie w 1938 roku węgierska sopranistka i polski tenor opuścili Austrię, wyjeżdżając do Nowego Jorku. Zabrali jednak ze sobą wiedeńską atmosferę.

Marta Eggerth i Jan Kiepura. Fot. ©exil.arte/Zentrum für verfolgte Musik


Wystawa Moja piosenka dla ciebie ukazuje karierę sceniczną i filmową oraz spuściznę muzyczną tej niezwykłej pary, wskazując także na losy licznych przyjaciół, którzy towarzyszyli ich występom i życiu scenicznemu, a których narodowy socjalizm pozbawił miejsca w pamięci zbiorowej.
Wystawa poświęcona jest również Paulowi Abrahamowi, Robertowi Gilbertowi, Marii Jeritzie, Lotte Lehmann, Paulowi Morganowi, Arturowi Rubinsteinowi, Billy’emu Wilderowi i blisko stu innym twórcom.

Mein Lied für Dich – Marta Eggerth
und Jan Kiepura
zwischen zwei Welten
Zentrum für verfolgte Musik
Exilarte Zentrum, 1. Stock
Lothringerstraße 18,
1030 Wien
Do maja 2022.
Wstęp wolny.


Artykuł opublikowany w piśmie „Polonika”
nr 288 styczeń/luty 2022